Helpt, of stagneert de term liminaliteit of liminale fase het transformatieproces?
Let op…….
Als je nu een soort van nieuwsgierigheid voelt dan sta je open voor verdiepend onderzoek en als er meteen al een antwoord door je hoofd gaat dan loop je het risico dat je (onbewust) al een standpunt hebt gekozen; wat verder onderzoek mogelijk belemmert tenzij…..je het je Nu bewust bent en je weer kunt openstellen; dat is de kracht van bewustzijn in het NUoftewel Bewust Zijn!
Liminale fase wat is het?
Ik hoor de laatste tijd veel mensen, leiders, managers, leiderschapstrainers, speakers praten over de liminale fase. Vaak beschrijven ze deze fase als de “tussentijd” of overgangsfase tussen een oude en nieuwe situatie; bijvoorbeeld een reorganisatie, een cultuurveranderingsproces of een procesverandering. Het woord wordt vaak gekoppeld aan het woord transformatie; “we zitten in een transformatieproces van A naar B”. Dit is vaak een periode die bij mensen gepaard kan gaan met gevoelens van onzekerheid, verwarring en angst. De oude structuren en zekerheden zijn of worden (gedeeltelijk) losgelaten en het nieuwe is nog niet gevormd. Ze zijn het vertrouwde “psychologische” houvast kwijt.
Concept liminaliteit en liminale fase
Als we vanuit bewustzijn kijken zien we dat het concept liminale fase slechts gaat over een tijdsduiding (van hier naar daar). Dit kan mensen een soort van houvast geven in deze periode van onzekerheid, niet weten, machteloosheid etc. Draagt deze duiding in tijd nu bij of juist niet bij het diepere transformatieproces in mensen? Of geven we met deze term mensen nu een tijdelijk gevoelsmatig en denk-beeldig houvast waardoor ze niet écht leren omgaan met onzekerheid en met de staat van niet weten? Staat nu juist het duiden van deze fase de echte transformatie niet in de weg?
Échte transformatie speelt zich af IN mensen
Leiderschap is de échte transformatie in mensen begeleiden. Mensen richting geven en ondersteunen in het proces van leren omgaan met gedachten en gevoelens van angst, onzekerheid, niet weten, machteloosheid etc. Door het concept liminale fase te duiden geven we mensen een tijdelijke, ogenschijnlijke schijnzekerheid en kan er tijdelijk rust ontstaan in het hoofd en voelen. Echter leven we niet in een wereld waar alles continu in verandering is waardoor we niet meer kunnen zeggen we gaan van A naar B omdat het B van morgen alweer het C en D is van de volgende week? Er is alleen maar beweging en verandering dus B is maar een tijdelijkheid in tijd! We leven dus als het ware continu in een liminalefase; Daar helpen we mensen niet écht mee.
De échte transformatie in mensen is hen begeleiden in het proces van gedachten en gevoelens van angst, onzekerheid, niet weten, machteloosheid etc. in het Nu waardoor er in de mensen een fundament van zelfvertrouwen ontstaat. Als mensen hiertoe in staat zijn dan kijken ze vanuit een gefundeerd zelfvertrouwen (in hun zelf) iedere nieuwe verandering vol vertrouwen tegemoet! Als het zelfvertrouwen in mensen is ontwikkeld hoeven ze geen vertrouwen meer buiten zich-zelf te “halen”; bij anderen, in structuren of in regels.
Leiderschap, Bewustzijn en Transformatie
Leiders die vanuit bewustzijn leidinggeven doorzien de essentie hiervan en stellen mensen niet gerust met concepten en termen maar creëren rust in mensen! Zij ontwikkelen mensen in het hier en Nu op een diepgaand niveau (transformeren van denken en voelen) dat verder gaat dan zekerheid willen geven door praten over concepten en/of tijdelijk houvast. Zij zijn een reisleider op een pad wat ze zelf hebben gelopen; want je kan iemand pas leiden als je er zelf geweest bent. Ze belichamen de staat van rust, wijsheid, stabiliteit en handelen vanuit een diepe staat van zelfvertrouwen.
In de leiderschapsleergangen Power of Presence en zijn opvolger de 10 krachten van Presence Leadership ontwikkelen we dit bewustzijn ervaringsgericht in het hier en Nu. Leiders, bestuurders, coaches en professionals die mensen, teams en organisaties willen begeleiden in bewustzijnsontwikkeling, in het creëren van lerende/wendbare organisaties en mensen begeleiden in veranderingsprocessen zijn van harte welkom om dit persoonlijk te leren en ervaren in een inspirerende omgeving.
Je ontwikkelt:
- Innerlijke rust, stabiliteit en stevigheid; ook onder druk
- Minder handelen vanuit reflex en verwachtingen; meer vanuit jouw essentie
- Meer helderheid, besluitvaardigheid en congruente communicatie
- Een diepere, vrijere staat van zelfbewustzijn; voorbij emoties en gedachten
- Positie innemen, ook als het spannend is
- Diepere verbinding met jezelf, je team en anderen
- Flexibel omgaan met veranderingen en tegenslagen; steeds opnieuw richting geven
- Concentratie- en Ademtechnieken voor directe emotie- en stressregulatie
- Inzicht in patronen, fixaties en beschermingsmechanismen; leren loslaten
- Effectief omgaan met spanning, onzekerheid, niet weten en emoties zonder dit te willen oplossen
- Leiderschap vanuit essentie: wijs, menselijk en tegelijk krachtig